8 wspaniałych chłopaków z młodszych klas i w tym roku pozytywnie zaliczyło test na "SUPER CHŁOPAKA". Zadania przygotowane przez dziewczynki z klasy 3 nie były łatwe, ale oni poradzili sobie doskonale! Dziękujęmy mamie Oli za pyszne babeczki!
Miłosierni Samarytanie z Markowej
„Nikt nie ma większej miłości od tej,
gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”
(J15, 13-14.17)
10 września 2023 r. w Markowej na Podkarpaciu miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów. Było to bezprecedesowe wydarzenie, ponieważ do chwały ołtarzy wyniesiona została cała rodzina – Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym także z nienarodzonym. 24 marca 1944 r. cała rodzina oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
Ulmowie prowadzili gospodarstwo – Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie i hodowli jedwabników, jego pasją była fotografia, był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W Markowej żyło około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 Żydów. W pierwszej połowie 1942 r. większość z nich została wywieziona i zamordowana w ośrodku zagłady w Bełżcu, bądź rozstrzelana na miejscu. Od lipca trwały „polowania” na ukrywających się, którzy trwającą w regionie akcję eksterminacyjną usiłowali przeczekać w lasach i polach. Schrony budowali przeważnie w chaszczach i jarach. Józef Ulma pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu takiej kryjówki. Żydzi szukali też schronienia u mieszkańców okolicznych wsi. W Markowej, dzięki pomocy kilku polskich rodzin, wojnę przeżyło kilkunastu Żydów.
13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.
W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów na pierwszych lekcjach historii w klasach V –VII omawialiśmy takie zagadnienia jak: sytuacja Żydów w okupowanej Europie, Holocaust, czyli zagłada narodu żydowskiego, postawy Polaków wobec Holocaustu, Polacy ratujący Żydów od zagłady, rodzina Ulmów i ich beatyfikacja.
Uczniowie obejrzeli prezentację tematycznie związaną z w/w zagadnieniami i wspólnie wypełnili karty pracy. Do omawianych zagadnień podeszli z ogromną powagą i zainteresowaniem.
Swoją wiedzę mogli wzbogacić i uzupełnić na lekcjach religii, a także ogladając wystawkę przygotowaną na korytarzu I piętra szkoły, a dotyczącą Holocaustu i prezentującą sylwetki Polaków ratujących Żydów.
1
Historia wokół nas
Na jednej z pierwszych lekcji historii uczniowie klasy IV zaczynający naukę tego przedmiotu w szkole podstawowej, realizując temat Historia wokół nas, zaprezentowali swoje pamiątki rodzinne.
A rodzina w życiu każdego z nas jest niezwykle ważna i każda rodzina ma swoją historię, którą poznajemy dzięki przekazom ustnym i właśnie pamiątkom rodzinnym. Są one niezwykle cenne, ponieważ przypominają nam naszych bliskich.
Uczniowie zaprezentowali najróżniejsze pamiątki związane ze swoimi rodzinami. Były wśród nich zdjęcia rodzinne, zeszyty i świadectwa szkolne, indeksy, dowody osobiste, paszporty, legitymacje, książki, katechizmy, różańce, zegary, buciki, medale, filiżanki, trofea myśliwskie, stare pieniądze. Przez godzinę lekcyjną znaleźliśmy się jakby w muzeum naszych rodzinnych pamiątek. Gdy do oglądania zgromadzonych przedmiotów dołączony został komentarz, zrobiło się bardzo ciekawie.
Na zakończenie obejrzeliśmy sobie także eksponaty zgromadzone w sali historycznej, a wśród nich m.in. stare żelazka, lampy naftowe, które były przedmiotami codziennego użytku zanim w wioskach pojawiła się elektryczność.
7
Święto demokracji
21 września 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024.
Wybory były w pełni demokratyczne:
- powszechne, czyli prawo głosowania przysługiwało wszystkim uczniom klas I – VII,
- równe – głos każdego ucznia był jednakowo ważny, maksymalnie można było wybrać 3 kandydatów,
- tajne – karty do głosowania były anonimowe,
- bezpośrednie – każdy wyborca głosował osobiście,
- większościowe – Radę SU tworzy 8 uczniów, którzy zdobyli największą liczbę głosów.
Kandydaci przez cały tydzień poprzedzający dzień wyborów prezentowali swoje pomysły związane z dzialalnością w SU w formie plakatów, ulotek, rozmów z wyborcami, a także zostali zaprezentowani całej społeczności szkolnej podczas apelu.
Szkolna Komisja Wyborcza w składzie:
Aleksandra Bielecka
Łucja Mróz
Iga Niedbała
stwierdziła, po obliczeniu, że frekwencja w wyborach wyniosła 96,6 %, a poszczególni kandydaci zdobyli następującą liczbę głosów:
- Błaszczyk Anna 19
- Doktór Wiktoria 13
- Dolata Paweł 13
- Franc Wiktoria 7
- Jackowska Hanna 28
- Jura Aleksandra 8
- Jura Natalia 33
- Krupka Lena 8
- Kruszyk Klaudia 7
- Kuśnierek Martyna 12
- Pauter Weronika 8
- Płonka Barbara 23
- Sobczak Hubert 5
- Strzelec Paweł 14
Radę Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 tworzą:
- Natalia Jura - przewodnicząca
- Hanna Jackowska
- Barbara Płonka
- Anna Błaszczyk
- Paweł Strzelec
- Wiktoria Doktór
- Paweł Dolata
- Martyna Kuśnierek
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego będą: Pani Barbara Miłosz i Pani Lucyna Stasierska.
87
Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023
„Sprzątanie Świata łączy ludzi”
W dniu 15.09.2023r. jak co roku uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki wraz z nauczycielami wzięli udział w działaniach terenowych w ramach obchodów jubileuszowej 30. Akcji Sprzątania Świata. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. Akcja uczy szacunku do przyrody i drugiego człowieka, a nasi uczniowie i przedszkolaki jak zwykle wykazali się wspaniałą troską o otaczające nas środowisko. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie wszystkie działania przebiegły sprawnie i przyniosły wspaniałe efekty dla środowiska – udało nam się zapełnić śmieciami kilkanaście worków. Głęboko bowiem wierzymy, że każdy, kto ramię w ramię z nami sprząta, staje się najlepszym ambasadorem nieśmiecenia i zmienia swoje otoczenie na lepsze. Działamy lokalnie w myśl zasady: „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”!
Akcja ma przede wszystkim wymiar edukacyjny, zatem jest to doskonała okazja do promocji działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Nie chodzi przecież o to, żeby tych akcji organizować jak najwięcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by po prostu stawały się one coraz mniej potrzebne, ale to zależy już od nas – jak śpiewał Wojciech Młynarski: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.
Agnieszka Wojciechowska-Gertig
Pożegnanie lata klas 1-3 w Hucie
Lato dobiega końca, ale póki co korzystamy z przepięknej, słonecznej pogody i bawimy się poznając ciekawe miejsca naszego regionu. Rozkoszujemy się widokiem koni, zapachem lasu i łąki. Przejazd bryczką po lesie, kiełbaski na świeżym powietrzu i wspólne zabawy! ....OCH LATO, LATO! - do zobaczenia za rok!
Dziękujemy rodzicom za współpracę.
L. Stasierska i G.Jurek
11
"Alpaki z naszej paki"
15 września odbyły się zajęcia edukacyjne pt. "Poznajemy świat alpaki", w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki. Spotkanie z Nuri i Amirem oraz ich opiekunami było bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzieci poznały życie i zwyczaje alpak. Każdy miał możliwość nakarmić, przytulić, dać buziaka oraz zabrać na spacer te łagodne i przyjazne zwierzęta.
262
Rajd "Jesień Chopinowska"
W niedzielę, 10 września, chętni uczniowie z klas: 1, 2, 5 i 7 oraz dzieci przedszkolne uczestniczyli w 62 Ogólnopolskim Rajdzie „Jesień Chopinowska” w Antoninie.
Przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina.
Trasa, którą przeszliśmy liczyła około 5 km. Widzieliśmy przepiękne okazy przyrody, a od przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat.
Po drodze wymyśliliśmy słowa i melodię do okrzyku rajdowego, który zaprezentowaliśmy na mecie. Zajęliśmy 1 miejsce i otrzymaliśmy nagrodę - piłkę do koszykówki. Szczególne zasługi w tworzeniu okrzyku miały Helena i Pani Genia J.
Bardzo zaciekawiły nas również podziemia kościoła w Antoninie, gdzie pochowani są dawni właściciele tamtejszych posiadłości. Gdy posililiśmy się rajdową grochówką, na placu pałacowym braliśmy udział w zabawach ruchowych; udało nam się wylosować sporo nagród.
Ostatnim punktem rajdowej przygody był wspaniały recital tercetu akordeonowego; po jego zakończeniu Małgosia, Helena i Basia wręczyły muzykom kwiaty.
Do Ostrowa Wielkopolskiego wróciliśmy autobusem, a potem z rodzicami do domów. Dziękujemy uczniom i przedszkolakom za udział w rajdzie a rodzicom za transport dzieci. Zachęcamy innych do udziału w aktywności ruchowej połączonej z zabawą, nauką i kulturą.
8
Narodowe czytanie
Narodowe Czytanie – uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą w którą się wsłuchiwaliśmy było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie czytali wybrane części tego utworu: barwne opisy przyrody, odwołania do powstania styczniowego oraz legendę o Janie i Cecylii. Podczas spotkania obejrzeliśmy także prezentację poświęconą pisarce Elizie Orzeszkowej.
Powrót do szkoły
Po dwóch miesiącach wakacji pełni planów i nadziei rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Przedstawieniu „Szkoła Podstawowa w Wierzbnie – nasz drugi dom” towarzyszyło przesłanie, że nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne dzieło. Aby powstało coś wielkiego musimy pamiętać jednak o współpracy, zaangażowaniu, życzliwości i wielu innych wartościach, które pozwolą osiągnąć sukces. Licząc na pomyślny czas i dobrą atmosferę pierwszoklasiści złożyli przysięgę ślubowania, a następnie zostali uroczyście pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Wierzbnie.
2
Rozkład jazdy autobusów w roku szkolnym 2023/2024
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Wakacje...!!!
Przepustka do klasy 4!
W tym roku pięcioro uczniów klasy trzeciej ukończy pierwszy etap edukacji w SP w Wierzbnie. Z tej okazji w przeddzień zakończenia roku szkolnego, młodsi koledzy wraz z wychowawczynią p. L. Stasierską, przygotowali dla nich pożegnalny piknik oraz szereg zadań sprawdzających, czy są dobrze przygotowani do drugiego etapu w szkole. Skoki, rzuty, zagadki słuchowe, zadania matematyczne i ortograficzne zostały pomyślnie zaliczone i tym sposobem nasi trzecioklasiści otrzymali , jakże wyczekiwane PRZEPUSTKI DO KLASY CZWARTEJ! Życzymy im powodzenia w starszych klasach i … do zobaczenia po wakacjach!
G.Jurek
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
„W każdym z nas jest taki motyl, który potrzebuje czasu, przeciwności losu i trudu walki, by w pełni rozwinąć swoje skrzydła” – to przesłanie towarzyszyło uroczystej akademii, podczas której pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów oraz podsumowaliśmy wielomiesięczną pracę uczniów i nauczycieli.
Historia motyla, któremu w rozwoju przerwano powolny, ale zgodny z prawami natury, etap wydostawania się z kokonu, skłoniła uczestniczących w uroczystości pedagogów i rodziców do zadumy nad długotrwałym i niełatwym procesem kształtowania młodego człowieka, by mógł rozwinąć swoje skrzydła. W takim ujęciu wyniki edukacyjne uczniów naszej szkoły napawają dumą i optymizmem.
Wszyscy ósmoklasiści ukończyli szkołę, przy czym dwoje z nich – Julita Kosik i Adam Jackowski – otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, a do ich rodziców zostały skierowane listy gratulacyjne. Rada Pedagogiczna doceniła także wysiłki tych rodziców absolwentów, którzy przez minione lata aktywnie wspierali szkołę. Są to: p. Magdalena Jurek, p. Katarzyna Kosik, p. Anna Krowicka, p. Romana Nowacka, p. Monika Zemska i p. Krzysztof Jackowski.
Także młodsi uczniowie w roku szkolnym 2022/2023 wkładali wiele wysiłku w rozwijanie swoich skrzydeł i aż szesnaścioro z nich otrzymało świadectwa promocyjne z wyróżnieniem oraz zakupione przez Radę Rodziców nagrody książkowe, a prymus szkoły – Lena Krupka – za średnią ocen 5,75 otrzymała stypendium ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Dobrzycy z oddziałem w Odolanowie. Nagrodzeni zostali również uczniowie,
którzy nie opuścili ani jednej godziny lekcyjnej - to Klaudia Kruszyk i Hubert Sobczak z klasy II.
Doceniono także wielu uczniów, którzy przez cały rok swoją pracą społeczną, działalnością charytatywną i przedsięwzięciami artystycznymi tworzyli niepowtarzalną atmosferę naszej szkoły.
Wszystkim gratulujemy i życzymy wspaniałych wakacji!
1113
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Gminny konkurs matematyczny "Zabawy z matematyką"
29 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbył się gminny konkurs matematyczny „Zabawy z matematyką” przeznaczony dla uczniów klas 4-7. Konkurs miał na celu popularyzację matematyki wśród młodzieży i upowszechnianie umiejętności korzystania z zabaw matematycznych i logicznych. W konkursie wzięło udział 21 uczniów reprezentujących szkoły z: Odolanowa, Uciechowa, Huty, Tarchał Wielkich, Świecy, Nabyszyc oraz Wierzbna. Każdą z tych szkół reprezentowały zespoły trzyosobowe. Zmagania matematyczne przeprowadzone były w dwóch kategoriach indywidualnej i grupowej.
W kategorii indywidualnej najlepszy okazał się uczeń ze Szkoły Podstawowej w Tarchałach Wielkich – Filip Zawodny, drugie miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Uciechowie – Alicja Korycińska, a trzecie Łukasz Kraszkiewicz – uczeń ze Szkoły Podstawowej w Odolanowie.
W potyczkach grupowych zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uciechowie, drugie – Szkoła Podstawowa w Odolanowie, a trzecie miejsce uczniowie ze szkoły w Tachałach Wielkich.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Hanna Jackowska, Łucja Mróz i Oliwier Śniatała.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.
12
Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej
26 maja w Kościele NMP. Królowej Korony Polskiej w Wierzbnie odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej.
W tym dniu wielbiliśmy śpiewem naszą Matkę i Królową.
kategoria:soliści klas I-III
I miejsce Łucja Zając Szkoła Podstawowa Uciechów
II miejsce Amelia Grzegorowska Szkoła Podstawowa Odolanów
III miejsce Zofia Kaszkowiak Szkoła Podstawowa Nabyszyce
kategoria: zespoły klas I-III
I miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej z Huty
II miejsce ,,Uciechowskie Nutki" Szkoła Podstawowa z Uciechowa
III miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej z Wierzbna
Kategoria: soliści klas IV-VIII
I miejsce Helena Płonka Szkoła Podstawowa Wierzbno
II miejsce Małgorzata Bielecka Szkoła Podstawowa Wierzbno
III miejsce Wiktoria Janicka Szkoła Podstawowa Huta
Kategoria: zespoły klas IV-VIII
I miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej z Wierzbna
II miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej z NabyszycDziękujemy uczestnikom Przeglądu za udział.
Zapraszamy za rok.
19
Festyn - "Dzień Rodziny"
Wycieczka „Szlakiem Piastowskim”
We wtorek, 23 maja uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami, wybrali się na wycieczkę szkolną do Gniezna, Biskupina i Kruszwicy. Długa trasa i bogaty program zajęły cały dzień.
Zwiedzanie zaczęło się od Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Tam zobaczyliśmy katedrę, w której był koronowany pierwszy król Polski Bolesław Chrobry. Tam pochowano także świętego Wojciecha, którego relikwie do dziś znajdują się w prezbiterium kościoła, a 18 scen jego życia i męczeństwa przedstawiono na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich - bezcennym, unikatowym zabytku sztuki romańskiej.
Kolejne miejsce to Biskupin i najstarsza osada obronna, chaty pałuckie oraz wioska piastowska. Skansen ten wzbogacił wiedzę na temat życia ludzi prawie 3 tysiące lat temu.
Ostatnim odwiedzanym miejscem była Kruszwica, a w niej Mysia Wieża nad Jeziorem Gopło, która w przeszłości stanowiła część zamku obronnego.
Podczas wycieczki uważnie słuchaliśmy pilota oraz przewodnika. Zdjęcia i pamiątki, które przywieźliśmy będą przypominały fakty i legendy związane z ważnymi miejscamihistorycznymi naszego kraju; nie pozwolą też zapomnieć o radości z wspólnego wyjazdu, możliwości lepszego poznania się i spędzenia razem, poza szkołą, całego dnia.6
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Wszystkie