W tym roku po raz pierwszy, 17.09.2022 r., Szkoła Podstawowa w Wierzbnie włączyła się do pomocy w Dniu Dawcy Szpiku i Honorowego Krwiodawcy przy Bramie 600-lecia w Odolanowie. Bardzo dziękujemy naszym wolontariuszkom – Nikoli i Julce z kl.8 za zaangażowanie w organizację i chęć niesienia pomocy innym.
Co łączy krwiodawcę i dawcę szpiku? Przede wszystkim bezinteresowna chęć podzielenia się cząstką siebie, by ratować życie drugiego człowieka.
Dawcą krwi może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg oraz:
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi
Dawca szpiku kostnego to szansa na nowe życie. Oddawanie szpiku jest ważne i potrzebne, a Dzień Dawcy Szpiku to święto, które podkreśla ogromne znaczenie Dawców. Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od zgodnego Dawcy jest często jedyną szansą na zdrowie i drugie życie Pacjenta. Znalezienie Dawcy Szpiku, czyli osoby, której krwiotwórcze komórki macierzyste są zgodne z komórkami osoby chorej, nie jest łatwe. Jedynie 25% chorych znajduje Dawcę Szpiku w rodzinie. Pozostali, czyli aż 75% osób chorujących na nowotwory krwi, takie jak białaczka czy chłoniak, musi poszukiwać Dawcy niespokrewnionego.
Iwona Sobczak
Agnieszka Wojciechowska-Gertig