„Pod przewodnictwem rozumu trzeba iść przez całe życie, wskazówek rozumu należy przestrzegać w sprawach mających tak największe, jak i najmniejsze znaczenie” – pisał Seneka w dziele O dobrodziejstwach. Według naukowców pojemność naszego mózgu jest praktycznie nieograniczona, więc nigdy nie skończy nam się miejsce na nowe informacje.
Mózg i umysł determinują nasz los, decydują o naszych emocjach, wpływają na nasze poczucie szczęścia. Nie ma zatem nic ważniejszego niż pilnowanie, by mózg i umysł działały właściwie. Niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu, silny umysł jest tym, co pozwala Ci skupić się na dalszych krokach, sprawnie pokonując napotkane przeszkody. Stała kontrola Twoich myśli i emocji, pozwoli Ci również, realizować własne cele, osiągać upragnione sukcesy i być naprawę szczęśliwym człowiekiem.
Mózg to perfekcyjne centrum dowodzenia. To bardzo wymagający narząd, a waży 1,5 kg. Ma on w sobie od 90 do 200 milionów neuronów, a więc komórek nerwowych, a każdy neuron jest połączony z innymi za pomocą 10-50 tysięcy połączeń. Ilość neuronów w naszym mózgu stale się zmienia. Mózg pracuje stale, nawet podczas snu. Odpowiada za nasze procesy wewnętrzne, ale też za to jak postrzegamy świat zewnętrzny. Od mózgu zależy czy jesteśmy spontaniczni, jak działa nasza wyobraźnia, które rzeczy zapamiętujemy, a które wyrzucamy
z pamięci.
Światowy Tydzień Mózgu został zapoczątkowany w 1996 roku w USA, a w Polsce jest obchodzony od 1999 roku, dzień 18 marca ustanowiono Europejskim Dniem Mózgu, aby zwrócić uwagę na rangę tego organu Ma on przypomnieć o istotnym wpływie stylu życia na funkcjonowanie naszego osobistego centrum dowodzenia.
Światowy Tydzień Mózgu 2023 obchodziliśmy w naszej szkole bardzo aktywnie – uczestniczyliśmy w warsztatach stacjonarnych „Trening mózgu”. W tym roku uczniowie grali w gry logiczne Smart Games przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mechanizmy układania w tych grach są niesamowite, a manipulacja połączonymi w bloki różnych figur,
w różnobarwnych kompozycjach, naprawdę wciąga na długie godziny. Wśród gier znalazły się także układanki w 3D do przestrzennych piramid oraz układanki płaskie, przestrzenne puzzle metalowe i drewniane, rozwiązywaliśmy sudoku i krzyżówki. W czasie trwania warsztatów rozmawialiśmy na temat technik zapamiętywania oraz czynników ułatwiających zapamiętywanie, którymi są:
- czas potrzebny na utrwalenie zdobytej informacji po jej kilkakrotnym powtórzeniu;
- motywacja (np. zdanie egzaminu, chęć zabłyśnięcia podczas dyskusji);
- zainteresowanie zapamiętywaną kwestią, przyjemność, jaką nam sprawia;
- dieta bogata w złożone węglowodany (kasze, płatki, chleb wieloziarnisty), wielonienasycone kwasy omega-3 (ryby), kwas foliowy (zielone warzywa liściaste), magnez oraz witaminy z grupy B (warzywa strączkowe);
- ruch i świeże powietrze, które dotlenia mózg.
W ramach Światowego Tygodnia Mózgu, w dniach 13 – 17 marca zgłębialiśmy ciekawostki dotyczące mózgu – najważniejszego organu w naszym ciele – uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Wierzbnie poza warsztatami uczestniczyli również w wykładach, warsztatach oraz pokazach on-line we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, a tym samym poszerzali swoją wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także poznali warsztat pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów.
Pamiętaj, że prawdziwa siła umysłu pochodzi z połączenia świadomości, skupienia
i odporności. Siła umysłu, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, jest potężnym narzędziem, w które zostaliśmy wyposażeni, jest jednak zależna od tego, w jaki sposób codziennie dbamy o to, żeby dobrze ona funkcjonowała. Tak więc dbanie o warunki pracy umysłu to na dłuższą metę również dbanie o dobry stan całego naszego organizmu.
Agnieszka Wojciechowska-Gertig