Harmonogram i dokumenty w zakładce
> "DOKUMENTY"
> >"Rekrutacja do odziału przedszkolnego"
> > "Rekrutacja do klasy 1"
Zapraszamy do zapoznania.
Harmonogram i dokumenty w zakładce
> "DOKUMENTY"
> >"Rekrutacja do odziału przedszkolnego"
> > "Rekrutacja do klasy 1"
Zapraszamy do zapoznania.
W dniach 30.01.2023-3.02.2023r. odbywały się w Szkole Podstawowej w Wierzbnie zimowe półkolonie.
Pierwszy dzień, to dzień integracji – głównym jego celem była przede wszystkim integracja grup rówieśniczych oraz zapoznanie się z regulaminem. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych, zajęciach sportowych, a także brały udział w zajęciach plastycznych, przygotowując dekoracje na zbliżające się Walentynki.
Drugi dzień półkolonii to świetna zabawa parkourowa z trenerami Marcinem Pławuckim
i Ewą Rosiak na sali gimnastycznej w SP Odolanów. PARKOUR, to sport, który równomiernie kształtuje sylwetkę, rozwija siłę i wytrzymałość naszych mięśni, a także wpływa na zwiększenie gibkości i zakresów ruchów w stawach. Po obiedzie odwiedził nas Hubert Sikora ze swoimi przepięknymi, kolorowymi papugami, które w ubiegłym tygodniu zdobyły tytuł MISTRZÓW ŚWIATA we włoskim Neapolu!!! Dzieci były zachwycone wizytą barwnych, puszystych gości.
Trzeci dzień półkolonii minął pod znakiem spartakiady sportowej oraz prac artystycznych – dzieci wykonywały samodzielnie przepiękne maski karnawałowe. Półkoloniści korzystali z różnych materiałów: farb plakatowych, wycinanek, bibuły, kleju, kredek, pisaków, piórek ozdobnych, brokatu, koronek i innych ozdób. Każdy najpierw zaplanował swoją pracę, następnie zabrał się do jej wykonania. Wszystkie wykonane maski były ciekawe i barwne, autorzy prac starali się pięknie połączyć ze sobą kilka technik. Wszyscy byli zadowoleni z efektu końcowego swojej pracy.W tym dniu odwiedzili nas także: Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim, Panie Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, które
w ramach "Bezpiecznych ferii" przypomniały zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz Ratownik medyczny, który omówił zasady zachowania jak również działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia.
Czwartego dnia półkolonii wybraliśmy się na wycieczkę do kina HELIOS w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie obejrzeli film pt.:„Biuro Detektywistyczne LASSEGI i MAI. Tajemnica Skorpiona”. Następnie udaliśmy się do restauracji McDonald's. Na zakończenie dnia dzięki życzliwości strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zwiedzaliśmy cały obiekt przy ulicy Batorego – mogliśmy z bliska obejrzeć wszystkie samochody strażackie i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieliśmy się jak trudna i odpowiedzialna oraz niebezpieczna jest ich praca.
Piątego dnia półkolonii odwiedzili nas panowie z Koła Łowieckiego 43 Biadki – Pan Eugeniusz Jakubiak i Pan Kazimierz Cierpka. Opowiedzieli ciekawostki z działalności Myśliwych –
o tym jak angażują się w dbałość o zwierzynę leśną, kiedy dokarmiają zwierzęta, omawiali jak prawidłowo powinniśmy się zachowywać w lesie, aby nie straszyć zwierząt i nie niszczyć ich naturalnego środowiska.
Zakończenie półkolonii, to także wizyta Pana Burmistrza Mariana Janickiego, wraz panią Bożeną Jabłońską koordynatorką półkolonii w Gminie Odolanów.
Dzieci na zakończenie otrzymały drobne upominki i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Wierzbnie, Koło Łowieckie 43 Biadki, Burmistrza p. Mariana Janickiego oraz p. Dyrektor Katarzynę Przybylską.
Dziękujemy WSZYTKIM uczestnikom za bardzo aktywny udział, świetna współpracę i dobry humor. Było beztrosko, intensywnie, wesoło i wartościowo, razem przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil, a na nudę i rutynę nie było czasu – mieliśmy kontakt ze sportem, sztuką i naturą.
Dziękujemy pani Annie Kuszy za pyszne obiadki oraz panu Darkowi Filipczakowi za bezpieczny transport. Dziękujemy także p. Dyrektor Katarzynie Przybylskiej, Ewie Rosiak, Marcinowi Pławuckiemu, Hubertowi Sikorze, strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, Panu Eugeniuszowi Jakubiak i Panu Kazimierzowi Cierpka.
Dziękujemy Wam, drodzy Rodzice, za zaufanie, jakim nas obdarzyliście, powierzając nam pod opiekę swoje DZIECI!!! Do zobaczenia na kolejnych półkoloniach!
Alicja Kołodziej
Agnieszka Wojciechowska-Gertig
Tomasz Sroka
Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen refleksji, nadziei, czas spotkań w gronie najbliższych.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziły nas w tym roku szkolne jasełka pt. „Podarunki z nieba”, które odbyły się 19 grudnia z udziałem zaproszonych gości, rodziców i dziadków.
W widowisku uczestniczyli wszyscy uczniowie i przedszkolacy Szkoły Podstawowej w Wierzbnie. Mali artyści na moment przestali być zwykłymi dziećmi i zamienili się w anioły, Najświętszą Rodzinę, pastuszków, królów, śnieżynki. Każdy z nich zagrał swoją rolę najlepiej jak potrafił i zostawił na scenie kawałek serca. Dzięki nim przeżyliśmy niezapomniane chwile utrwalając znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, a nade wszystko wzmacniając serdeczne relacje między nami.
Na zakończenie pani dyrektor wraz z zaproszonymi gośćmi podzielili się opłatkiem i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
Genowefa Jurek
5 grudnia, tradycyjnie już przed świętami uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Głównymi punktami wyjazdu był spacer po jarmarku bożonarodzeniowym oraz projekcja filmu pt. „Świąteczny cud”, którego tematyka przybliżyła i uświadomiła Nam, czym jest magia Świąt Bożego Narodzenia, a czas spędzony na wrocławskim rynku wśród straganów z oryginalnymi prezentami, choinkami, fotobudkami czy karuzelami z reniferami wprowadził Nas w czas radosnego oczekiwania.
Po raz trzeci odbyła się spartakiada mikołajkowa o puchach Dyrektor SP Wierzbno Katarzyny Przybylskiej, który jest pucharem przechodnim a na własność zachowa go szkoła, która zwycięży trzy razy z rzędu. Naszą Szkołę reprezentowali: Lena Maciejewska, Paweł Strzelec, Maciej Cierpka, Hanna Jackowska, Jan Grzęda, Wiktoria Doktór, Julita Kosik, Anita Zemska, Adam Jackowski, Artur Jurek
A udział wzięły szkoły: SP Odolanów z panią Sylwią Jurek, SP Huta z panem Maciejem Dymaczem, SP Świeca z panem Łukaszem Boślakiem, SP Raczyce z panem Jackiem Sajnajem, SP Tarchały Wielkie z panem Romanem Mendykowskim, oraz oczywiście MY!
Po rywalizacji w 7 konkurencjach ( tor przeszkód, kelner, sztafeta, mundialowy quizz, test wiedzy, rzut jajkiem, przeciągania liny) klasyfikacja wyglądała następująco:
Miejsce I – SP ŚWIECA (47PKT)
Miejsce II – SP WIERZBNO (45PKT)
Miejsce III – SP RACZYCE (31PKT) po dogrywce
Miejsce IV – SP TARCHAŁY WIELKIE (31PKT)
Miejsce V – SP ODOLANÓW (27PKT)
Miejsce VI – SP HUTA (17PKT)
Puchar przechodni trafił do Szkoły Podstawowej w Świecy, po rocznym pobycie w Szkole Podstawowej w Odolanowie.
24 listopada 2022 r. wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w zabawie inaugurującej wydawanie szkolnego dwumiesięcznika „BIGOS”, czyli Bardzo Interesującej Gazetki o Szkole.
Pisemko przeznaczone jest przede wszystkim dla: uczniów, rodziców, nauczycieli, ale do jego czytania zapraszamy całą lokalną społeczność, która zainteresowana jest tym, co dzieje się w naszej szkole.
Gazetka tworzona jest „o nas, przez nas i dla nas.”
Zespół redakcyjny to grupa wspaniałych dziewcząt: Karolina Bednarek, Aleksandra Bielecka, Małgorzata Bielecka, Wiktoria Doktór, Joanna Duczmal, Hanna Jackowska, Łucja Mróz, Iga Niedbała, Weronika Pauter, Barbara Płonka (zastępca redaktora naczelnego) i Nikola Sieradzka (redaktor naczelny).
Do współpracy w tworzeniu gazetki zapraszamy jednak wszystkich uczniów.
W każdym numerze znajdą się m.in. rubryka „Co w szkole piszczy”, czyli zestaw najważniejszych wydarzeń z życia szkoły, ważne informacje, wywiad, humor, wiadomości sportowe, krzyżówka, porady, ciekawostki.
Podczas inauguracji nie mogło zabraknąć… bigosu – przepysznej staropolskiej potrawy przygotowanej przez kółko kulinarne „Palce lizać”. Ten niezwykły poczęstunek i wydanie pierwszego numeru gazetki odbył się dzięki sponsorom: p. Katarzynie Przybylskiej i p. Annie Kądzieli.
Mamy nadzieję, że każdy kolejny numer będzie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem i powodzeniem jak pierwszy. Nakład w liczbie 45 egzemplarzy 16-stronnicowej kolorowej gazetki rozszedł się już pierwszego dnia jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”.
Zofia Tasarek
7 listopada 2022 obchodziliśmy 155. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
My uczciliśmy Marię Skłodowską-Curie apelem przypominającym biografię uczonej – życiorys i dokonania Marii dla całej społeczności szkolnej zaprezentowały uczennice kl. 8 Julia Wala i Anita Zemska. Na szkolnym korytarzu została zaprezentowana wystawa „Ścieżkami życia Marii Skłodowskiej-Curie” – wystawa książek, oraz wystawą fotografii z życia dwukrotnej Noblistki. Uczniowie kl. 8 przygotowali piękne i treściwe plakaty dotyczące dzieciństwa i młodości uczonej, jej studiów na Sorbonie, Marii jako córki, żony
i matki, wynalezienia dwóch pierwiastków – polonu i radu, nagrodzeniu uczonej za jej wybitne osiągnięcia Nagrodami Nobla, powstania i pracy Marii w Instytutach Radowych w Paryżu i Warszawie, które również zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Najstarsi uczniowie naszej szkoły na lekcjach chemii zapoznali się z filmem oraz prezentacją dotyczącą życia uczonej. O Marii napisano tomy książek i biografii, aby jej dokonania poznał cały świat. Kim była Maria Skłodowska-Curie?
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.
Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.”
Maria Skłodowska-Curie
7 listopada 1867 roku w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, przyszła badaczka, chemiczka, fizyczka, która zrewolucjonizowała oblicze światowej nauki, odkrywając dwa pierwiastki – polon i rad, rozpowszechniła również zjawisko promieniotwórczości. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych
z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1891-95 r. studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym w 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.
Jak napisała w swoich wspomnieniach, oboje marzyli tylko o spokojnym kącie, gdzie mogliby wspólnie mieszkać i pracować. Pensja Piotra nie wystarczała na utrzymanie, zatem Maria, by podreperować domowy budżet, ukończyła z wynikiem celującym specjalny kurs dla nauczycielek szkół żeńskich. Jednocześnie pracowała z Piotrem w jego laboratorium.
To Maria zainteresowała Piotra zagadnieniem promieniotwórczości, co w konsekwencji przyniosło odkrycie nowych pierwiastków polonu (nazwanego tak na cześć Ojczyzny Marii) oraz wkrótce potem radu. Skłodowska podjęła się heroicznego zadania wydzielenia czystego radu, którego ilość w dostarczonej tonie smółki uranowej była minimalna. Udało się jej to po wielu miesiącach ciężkiej pracy w bardzo ubogich warunkach. Za laboratorium służyła małżonkom stara szopa, dawne prosektorium szkoły medycznej. Latem rozgrzewana przez słońce przez oszklony dach do wysokich temperatur, zimą chłodna ze względu na nieszczelność. Piotr wyznał jednemu ze swoich przyjaciół, że z całym swoim oddaniem dla nauki, nie podjąłby się wyzwania samodzielnego wydzielenia czystego radu. W 1903 r. los małżonków nieco się odmienił. Wspólnie ze swoim współpracownikiem Henrim Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla za badania nad promieniotwórczością.
Piotr otrzymał wreszcie zasłużoną specjalnie dla niego powołaną katedrę profesorską na Sorbonie, Maria została zatrudniona w niej jako kierownik laboratorium, tym samym stając się pierwszą kobietą zatrudnioną jako pracownik naukowy na wyższej uczelni. Wszystko zaczęło się układać. Piotr otrzymał upragnioną katedrę wraz z własnym laboratorium, Maria otrzymała tytuł doktora fizyki (znów jako pierwsza kobieta!), a sytuacja finansowa zaczęła się stabilizować. W tym momencie jej świat załamał się. Piotr Curie zginął pod kołami wozu konnego 15 kwietnia 1906. Maria została sama z dwójką małych dzieci, bez swojego partnera życiowego i przewodnika po świecie nauki, z którym stanowili absolutną jedność dążeń i charakterów.
Rada naukowa Sorbony podjęła decyzję o przekazaniu jej katedry po Piotrze, ponieważ nikt w ówczesnym świecie naukowym nie wiedział tyle o promieniotwórczości, co ona. Zatem znów, jako pierwsza kobieta na świecie, została kierownikiem katedry w szkole wyższej i rozpoczęła regularne wykłady dla studentów, kontynuując jednocześnie badania nad promieniotwórczością. Marzyła o powołaniu do życia Instytutu Radowego, który utworzono dla niej w 1914 r., po tym jak 3 lata wcześniej za wydzielenie czystego radu otrzymała drugą Nagrodę Nobla.
Wybuch wojny zastał Marię w Paryżu. Zajęcia odwołano. Studenci i większość wykładowców wcielono do armii. Maria nie chciała pozostać bezużyteczna. Dowiedziawszy się, że w szpitalach polowych nie ma aparatów rentgena postanowiła zorganizować służbę rentgenowską. Pukała do wszystkich możliwych drzwi z prośbą o zakup lub wypożyczenie samochodu, za każdym razem obiecując, że samochód odda po wojnie. W ten sposób udało jej się urządzić 20 wozów służby radiologicznej zwanych Les petites Curie. Oprócz wozów organizowała w szpitalach polowych pracownie rentgenowskie oraz sprowadzała do nich sprzęt. Z braku wykwalifikowanych pracowników służby rentgenowskiej, wraz z córką przeprowadziła przyspieszone kursy obsługi aparatury dla kobiet. Często zdarzało się, że sama zasiadała za kierownicą furgonetki i jechała na linię frontu, gdzie długie godziny prześwietlała rannych. Dzięki jej pracy i talentom organizacyjnym na terenie Francji powstało około 200 stacji rentgenowskich, w których tylko w latach 1917-1918 wykonano milion sto tysięcy zdjęć rentgenowskich.
Po wojnie skupiła się na zbieraniu funduszy na Instytuty Radowe w Paryżu
i Warszawie. Pierwszy ukończony został tuż przed wybuchem I wojny światowej. W jego obrębie istniał również wydział medyczny, w którym prowadzono badania nad wykorzystaniem promieni radowych w leczeniu nowotworów. Oba udało jej się wyposażyć
w gram radu. Paradoksalnie, odkrywczyni tego pierwiastka nie było stać na jego zakup
i prowadzenie dalszych badań – rad wręczono jej dwukrotnie przez prezydentów USA
w Białym Domu (w 1921 i 1929 r.).
Maria nigdy nie zapomniała, że jest Polką. Jej wyjazd na studia na Sorbonie miał służyć nie tylko jej ambicjom naukowym. Planowała tuż po studiach wrócić do kraju i oddać się pracy dla dobra Ojczyzny. Wierzyła, że wolność zaczyna się tam, gdzie poszerza się wiedzę, zgodnie ze słowami Jeana Jaurèsa Rewolucja nie dokonuje się w fabrykach, ale
w szkołach. Po wojnie czynnie działała na międzynarodowych forach na rzecz reform
w dziedzinie edukacji, walcząc o fundusze, stypendia i szerszy dostęp do wiedzy dla tych, których w obecnych warunkach nie było na to stać.
Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 r. na białaczkę wywołaną przez ponad 30-letnie poddawanie się działaniu promieni radioaktywnych. Minęło jeszcze wiele lat, zanim dowiedziono, że substancje promieniotwórcze nie tylko pomagają leczyć raka, ale również go wywołują. W 1995 r. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta, spoczęła w paryskim Panteonie. Szanując ostatnią wolę uczonej, która chciała spocząć u boku męża, do Panteonu trafiła również trumna Piotra Curie.
9 listopada 2022r. przenieśliśmy się w świat eksperymentów. Kontynuacją obchodów 155. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curii był pokaz eksperymentów chemicznych i fizycznych przygotowany przez Pana Mateusza Łuckiego (EduEvent).
W pokazie bardzo aktywnie uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły przebrani
w bajkowe stroje: latający wilk, księżniczka z piłką, pojedynek piłkarza z krasnalem…
Konkurs wiedzy „O Marii Skłodowskiej-Curie” – 21 listopada 2022
Listopadowe obchody 155. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie zakończyliśmy szkolnym konkursem wiedzy „O Marii Skłodowskiej-Curie”, w którym brali udział uczniowie kl.8 oraz reprezentantki kl. 6. Najlepiej z Noblistką zaprzyjaźnili się następujący uczniowie:
I miejsce Barbara Płonka kl.6
II miejsce Justyna Krowicka kl.8
III miejsce Anita Zemska kl.8
Gratulujemy zwycięzcom!!!!!
Agnieszka Wojciechowska-Gertig
29 listopada w klasach 1-3 obchodziliśmy andrzejki - wieczór wróżb i zabaw w wigilię świętego Andrzeja. Zwyczaj ten dawniej dotyczył wyłącznie młodych dziewczyn, które dzięki wróżbom pragnęły poznać przyszłość. Młodzi mężczyźni mieli swoje święto 24 listopada, w przeddzień świętej Katarzyny, tzw. katarzynki.
W naszej szkole, te dawne zwyczaje, to powód do świetnej zabawy. Rozpoczęliśmy od bardzo popularnej wróżby jaką jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do naczynia z wodą. Były też: serca z imionami dziewczyn i chłopców, drzewko szczęścia, wróżba kolorów, kubeczki, karteczki z zawodami i na koniec wyczekiwana wróżba- ustawianie butów. Przypomnieliśmy też kilka przysłów związanych z tym świętem: „Na świętego Andrzeja, pannom z wróżby nadzieja”, „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”, „Na świętego Andrzeja trza Korzucha dobrodzieja”.
Wróżbom i zabawom towarzyszyło mnóstwo radości i śmiechu, ale też dreszczyk emocji, bo a nuż się one spełnią...?
L.Stasierska i G.Jurek
Tatiana Śniatała i Filip Guździoł z klasy 3 zdobyli wyróżnienie w XV Powiatowym Konkursie Plastycznym klas I-III „Świat dziecka w obrazach – Paski, kropki, ciapki i ich czworonożnie właściciele”. Podsumowanie konkursu nastąpiło 29 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. W konkursie udział wzięło 25 szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowskiego. Nadesłano 505 prac w tym 16 prac z naszej szkoły. Do nagród i wyróżnień wytypowano łącznie 41 prac.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
G.Jurek
W bieżącym roku szkolnym, w ramach zajęć dodatkowych „ Daję słowo, na ludowo”, przybliżamy dzieciom klas 1-3 ludowe tradycje i zwyczaje naszego regionu.
Pierwszym wydarzeniem było podążanie śladami krzyży przydrożnych Pawła Brylińskiego, ludowego artysty rzeźbiarza południowej Wielkopolski, żyjącego w XIX wieku. Podczas wycieczki 27 października b.r., przemierzając szlak od osady Kuroch poprzez: Nabyszyce, Gliśnicę, Odolanów, Raczyce, Tarchały Wielkie, Mikstat, dotarliśmy aż do Kani, Masanowa i Ołoboku oraz w drodze powrotnej do Gorzyc Wielkich. Podziwialiśmy wysokie walory artystyczne dzieł tego wędrownego rzeźbiarza. Dzieła Pawła Brylińskiego, oprócz imponującego wyglądu, odznaczają się wysokim kunsztem artystycznym. Zachwycił nas realizm oglądanych postaci świętych. Każdy uczeń zapamiętał szczegółowo jednego wybranego świętego, a po powrocie do szkoły namalował tę postać. Praca zaowocowała wspaniałą wystawą poplenerową, która uświetniła prelekcję pani Anety Franc organizowaną 17 listopada b.r. w Kościele Poewangelickim przez Odolanowski Dom Kultury pod nazwą: „Historia Folkloru Muzycznego Ziemi Odolanowskiej”.
Dzięki temu wydarzeniu chcemy podkreślić wartość przeszłości, to jakie są nasze korzenie. Dziękujemy za współpracę pani Anecie Franc, miłośniczce historii, która przez swoją działalność przybliża ludziom dawne tradycje i zwyczaje.
Obyśmy w codziennym zabieganiu zauważali wokół siebie cenne dary przeszłości w postaci: rzeźb, haftów, koronek, obrazów, muzyki, śpiewu ludowego i obrzędów, bo to na ich podwalinach wyrasta nasza współczesna kultura.
L. Stasierska i G. Jurek
Prosimy o wpłatę na fundusz Rady Rodziców pierwszej raty do 5 grudnia 2022r (60,00 zł) ze względu na dopłaty do wycieczek szkolnych uczniów.
Nr konta Rady Rodziców :
49 8409 0001 0100 9873 2000 0001
BS DOBRZYCA O/Odolanów
Rada Rodziców
przy Szkole Podstawowej w Wierzbnie
Dnia 25 listopada odbył się w przedszkolu " Dzień pluszowego misia" Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione przytulanki i wykonały kreatywne pracę plastyczne.
Turniej o mistrzostwo Gminy Odolanów szkół podstawowych w klasach 4-6 chłopców walczyło siedem drużyn: SP Odolanów, SP Świeca, SP Uciechów, SP Raczyce, SP Garki, SP Nabyszyce oraz gospodarze SP Wierzbno.
Nasi reprezentanci to:
Oliwier Śniatała, Paweł Dolata, Maciej Cierpka, Hanna Jackowska, Bartosz Klimek, Jakub Kulas, Jan Grzęda, Miłosz Jarecki, Tomasz Zemski, Paweł Strzelec
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których w systemie każdy z każdym wyłoniono finalistów. Grypę A zwyciężyła - SP Wierzbno, natomiast grupę B - SP Odolanów. O miejsce trzecie zagrały: SP Uciechów z SP Garki. Tak oto wyglądała klasyfikacja końcowa:
1 miejsce – SP ODOLANÓW
2 miejsce – SP WIERZBNO
3 miejsce – SP UCIECHÓW
………………………………………
Za udział dziękujemy:
SP GARKI
SP NABYSZYCE
SP ŚWIECA
SP RACZYCE
Biblioteczny konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona postać z bajki” adresowany do przedszkolaków i uczniów naszej szkoły cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie mieli wykonać pracę plastyczną, dowolną technika w formie płaskiej na temat: „Moja ulubiona postać z bajki”. Do biblioteki szkolnej wpłynęło aż 26 pięknych kolorowych prac konkursowych. Prace były oryginalne, a uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i zdolnościami rysunkowo - manualnymi.
Celem konkursu było rozbudzenie aktywności czytelniczej, kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich, rozbudzenie twórczej inwencji dziecka i kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, odczuwanie radości z tworzenia działania plastycznego oraz budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.
Ocenie podlegało: zgodność pracy z tematem, oryginalność i pomysłowość, estetyka oraz trudność wykonania pracy. Komisja konkursowa po długiej naradzie wyłoniła po 3 laureatów w 3 kategoriach:
kategoria przedszkolaki
I miejsce: Igor Karbowiak
II miejsce: Martyna Nowacka
III miejsce: Zofia Reczek
kategoria I-III
I miejsce: Natalia Jura
II miejsce: Filip Guździoł
III miejsce: Aleksandra Jura
kategoria IV-VIII
I miejsce: Julita Kosik
II miejsce: Aleksandra Bielecka
III miejsce: Paweł Strzelec
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratuluję zwycięzcom!
Prace konkursowe można podziwiać na górnym korytarzu przy szkolnej bibliotece. Zachęcam do obejrzenia wystawy.
Barbara Miłosz
W dniu 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W obchodach święta brały udział mamy z Rady Rodziców: p. Elwira Karbowiak i p. Paulina Bielecka, nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki.
Wysłuchaliśmy pięknych wierszy, opowieści i piosenek w wykonaniu uczniów od klasy pierwszej do ósmej. Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego i Rotę. Dzięki montażowi słowno-muzycznemu uczniowie i przedszkolaki mogli dowiedzieć się dlaczego 11 listopada to dla Nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. 104 lata temu, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się wolną Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Uczestnicząc w akademii oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją.
Na zakończenie dyrektor szkoły Katarzyna Przybylska podziękowała występującym uczniom i nauczycielom zaangażowanym w tę akademię.
Zofia Tasarek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 5. listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy
kształtowania właściwych postaw moralnych. To nietypowe święto w naszej szkole obchodziliśmy 9 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i biblioteki szkolnej. Tego dnia nasza szkoła zmieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Od samego rana można było w niej spotkać nie tylko wróżki, królewny, wiedźmy czy super bohaterów, ale wiele innych postaci. Warto pamiętać, że nieraz stają się one bliskimi przyjaciółmi dzieci i sprawią, że ich świat staje się radosny i kolorowy. Dlatego zachęcam wszystkich do czytania samemu
czy z najbliższymi, bo to świetna forma spędzania wolnego czasu.
W bibliotece tego dnia chętni uczniowie i przedszkolaki czytali bajki, rozwiązywali quizy dotyczące bajek oraz korzystając z szyfru „Sekrety Jesieni” odszyfrowywali ukryte nazwy postaci z bajek, bądź sami tworzyli szyfrowe informacje dla kolegów czy bibliotekarki. Wspólne świętowanie sprawiło, że był to magiczny dzień, który dostarczył całej społeczności szkolnej wiele uśmiechu i z pewnością na długo pozostawi fantastyczne wspomnienia.
Barbara Miłosz
Powered by aSc EduPage