Dzień Chłopaka w klasach 1-3
8 wspaniałych chłopaków z młodszych klas i w tym roku pozytywnie zaliczyło test na "SUPER CHŁOPAKA". Zadania przygotowane przez dziewczynki z klasy 3 nie były łatwe, ale oni poradzili sobie doskonale! Dziękujęmy mamie Oli za pyszne babeczki!
4
Miłosierni Samarytanie z Markowej
„Nikt nie ma większej miłości od tej,
gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”
(J15, 13-14.17)
10 września 2023 r. w Markowej na Podkarpaciu miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów. Było to bezprecedesowe wydarzenie, ponieważ do chwały ołtarzy wyniesiona została cała rodzina – Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym także z nienarodzonym. 24 marca 1944 r. cała rodzina oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
Historia wokół nas
Na jednej z pierwszych lekcji historii uczniowie klasy IV zaczynający naukę tego przedmiotu w szkole podstawowej, realizując temat Historia wokół nas, zaprezentowali swoje pamiątki rodzinne.
A rodzina w życiu każdego z nas jest niezwykle ważna i każda rodzina ma swoją historię, którą poznajemy dzięki przekazom ustnym i właśnie pamiątkom rodzinnym. Są one niezwykle cenne, ponieważ przypominają nam naszych bliskich.
Święto demokracji
21 września 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024.
Wybory były w pełni demokratyczne:
- powszechne, czyli prawo głosowania przysługiwało wszystkim uczniom klas I – VII,
- równe – głos każdego ucznia był jednakowo ważny, maksymalnie można było wybrać 3 kandydatów,
Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023
„Sprzątanie Świata łączy ludzi”
W dniu 15.09.2023r. jak co roku uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki wraz z nauczycielami wzięli udział w działaniach terenowych w ramach obchodów jubileuszowej 30. Akcji Sprzątania Świata. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. Akcja uczy szacunku do przyrody i drugiego człowieka, a nasi uczniowie i przedszkolaki jak zwykle wykazali się wspaniałą troską o otaczające nas środowisko. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie wszystkie działania przebiegły sprawnie i przyniosły wspaniałe efekty dla środowiska – udało nam się zapełnić śmieciami kilkanaście worków. Głęboko bowiem wierzymy, że każdy, kto ramię w ramię z nami sprząta, staje się najlepszym ambasadorem nieśmiecenia i zmienia swoje otoczenie na lepsze. Działamy lokalnie w myśl zasady: „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”!
Pożegnanie lata klas 1-3 w Hucie
Lato dobiega końca, ale póki co korzystamy z przepięknej, słonecznej pogody i bawimy się poznając ciekawe miejsca naszego regionu. Rozkoszujemy się widokiem koni, zapachem lasu i łąki. Przejazd bryczką po lesie, kiełbaski na świeżym powietrzu i wspólne zabawy! ....OCH LATO, LATO! - do zobaczenia za rok!
"Alpaki z naszej paki"
15 września odbyły się zajęcia edukacyjne pt. "Poznajemy świat alpaki", w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki. Spotkanie z Nuri i Amirem oraz ich opiekunami było bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzieci poznały życie i zwyczaje alpak. Każdy miał możliwość nakarmić, przytulić, dać buziaka oraz zabrać na spacer te łagodne i przyjazne zwierzęta.
Rajd "Jesień Chopinowska"
W niedzielę, 10 września, chętni uczniowie z klas: 1, 2, 5 i 7 oraz dzieci przedszkolne uczestniczyli w 62 Ogólnopolskim Rajdzie „Jesień Chopinowska” w Antoninie.
Przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina.
Trasa, którą przeszliśmy liczyła około 5 km. Widzieliśmy przepiękne okazy przyrody, a od przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat.
Narodowe czytanie
Narodowe Czytanie – uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą w którą się wsłuchiwaliśmy było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie czytali wybrane części tego utworu: barwne opisy przyrody, odwołania do powstania styczniowego oraz legendę o Janie i Cecylii. Podczas spotkania obejrzeliśmy także prezentację poświęconą pisarce Elizie Orzeszkowej.
Powrót do szkoły
Po dwóch miesiącach wakacji pełni planów i nadziei rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Przedstawieniu „Szkoła Podstawowa w Wierzbnie – nasz drugi dom” towarzyszyło przesłanie, że nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne dzieło. Aby powstało coś wielkiego musimy pamiętać jednak o współpracy, zaangażowaniu, życzliwości i wielu innych wartościach, które pozwolą osiągnąć sukces. Licząc na pomyślny czas i dobrą atmosferę pierwszoklasiści złożyli przysięgę ślubowania, a następnie zostali uroczyście pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Wierzbnie.
Przepustka do klasy 4!
W tym roku pięcioro uczniów klasy trzeciej ukończy pierwszy etap edukacji w SP w Wierzbnie. Z tej okazji w przeddzień zakończenia roku szkolnego, młodsi koledzy wraz z wychowawczynią p. L. Stasierską, przygotowali dla nich pożegnalny piknik oraz szereg zadań sprawdzających, czy są dobrze przygotowani do drugiego etapu w szkole. Skoki, rzuty, zagadki słuchowe, zadania matematyczne i ortograficzne zostały pomyślnie zaliczone i tym sposobem nasi trzecioklasiści otrzymali , jakże wyczekiwane PRZEPUSTKI DO KLASY CZWARTEJ! Życzymy im powodzenia w starszych klasach i … do zobaczenia po wakacjach!
G.Jurek
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
„W każdym z nas jest taki motyl, który potrzebuje czasu, przeciwności losu i trudu walki, by w pełni rozwinąć swoje skrzydła” – to przesłanie towarzyszyło uroczystej akademii, podczas której pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów oraz podsumowaliśmy wielomiesięczną pracę uczniów i nauczycieli.
Historia motyla, któremu w rozwoju przerwano powolny, ale zgodny z prawami natury, etap wydostawania się z kokonu, skłoniła uczestniczących w uroczystości pedagogów i rodziców do zadumy nad długotrwałym i niełatwym procesem kształtowania młodego człowieka, by mógł rozwinąć swoje skrzydła. W takim ujęciu wyniki edukacyjne uczniów naszej szkoły napawają dumą i optymizmem.
Wszyscy ósmoklasiści ukończyli szkołę, przy czym dwoje z nich – Julita Kosik i Adam Jackowski – otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, a do ich rodziców zostały skierowane listy gratulacyjne. Rada Pedagogiczna doceniła ta
Gminny konkurs matematyczny "Zabawy z matematyką"
29 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbył się gminny konkurs matematyczny „Zabawy z matematyką” przeznaczony dla uczniów klas 4-7. Konkurs miał na celu popularyzację matematyki wśród młodzieży i upowszechnianie umiejętności korzystania z zabaw matematycznych i logicznych. W konkursie wzięło udział 21 uczniów reprezentujących szkoły z: Odolanowa, Uciechowa, Huty, Tarchał Wielkich, Świecy, Nabyszyc oraz Wierzbna. Każdą z tych szkół reprezentowały zespoły trzyosobowe. Zmagania matematyczne przeprowadzone były w dwóch kategoriach indywidualnej i grupowej.
Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej
26 maja w Kościele NMP. Królowej Korony Polskiej w Wierzbnie odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej.
W tym dniu wielbiliśmy śpiewem naszą Matkę i Królową.
kategoria:soliści klas I-III
I miejsce Łucja Zając Szkoła Podstawowa Uciechów
II miejsce Amelia Grzegorowska Szkoła Podstawowa Odolanów
Wycieczka „Szlakiem Piastowskim”
We wtorek, 23 maja uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami, wybrali się na wycieczkę szkolną do Gniezna, Biskupina i Kruszwicy. Długa trasa i bogaty program zajęły cały dzień.
Zwiedzanie zaczęło się od Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Tam zobaczyliśmy katedrę, w której był koronowany pierwszy król Polski Bolesław Chrobry. Tam pochowano także świętego Wojciecha, którego relikwie do dziś znajdują się w prezbiterium kościoła, a 18 scen jego życia i męczeństwa przedstawiono na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich - bezcennym, unikatowym zabytku sztuki romańskiej.
Kolejne miejsce to Biskupin i najstarsza osada obronna, chaty pałuckie oraz wioska piastowska. Skansen ten wzbogacił wiedzę na temat życia ludzi prawie 3 tysiące lat temu.
Ostatnim odwiedzanym miejscem była Kruszwica, a w niej Mysia Wieża nad Jeziorem Gopło, która w przeszłości stanowiła część zamku obronnego.
Podczas