Więcej kultury w szkolne mury
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego 27 marca, uczniowie klas III, IV i V przygotowali dla społeczności szkolnej przedstawienie o potrzebie szerzenia zasad savoir-vivre’u.
Kreacje aktorskie młodych artystów oraz wykonane przez nich piosenki w sugestywny sposób przypomniały odbiorcom, jak ważne w relacjach międzyludzkich są z szacunkiem wypowiadane słowa powitania, umiejętność zachowania ciszy, gdy sytuacja tego wymaga, a podczas rozmowy – zwracanie uwagi nie tylko na kulturę języka, ale także na mowę ciała.
Spartakiada wielkonocna
12 kwietnia odbyła się w Naszej szkole Spartakiada wielkanocna, udział wzięło 8 szkół naszej Gminy, z dziesięcioosobowymi drużynami. Naszą szkołę reprezentowali:
Hanna Jackowska, Łucja Mróz, Klaudia Klimek, Julita Kosik, Anita Zemska, Artur Jurek, Bartosz Klimek, Paweł Dolata, Dawid Sczepaniak i Marcin Brążewski.
WARSZTATY EKO-UCZEŃ dla kl. IV i V
W dniu 16 marca 2022r. uczniowie klasy 4 w ramach lekcji przyrody oraz uczniowie klasy 5 w ramach lekcji biologii brali udział w warsztatach ekologicznych „EKO-Uczeń”.
Celem warsztatów była szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Edukacja ekologiczna to koncepcja kształcenia i wychowywania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem „myśleć globalnie – działać lokalnie”. Przez edukację ekologiczną rozumiemy kształtowanie wiedzy, umiejętności teoretycznych, praktycznych, a także rozwijanie wrażliwości i emocjonalnej chęci działania na rzecz ochrony środowiska oraz nauka właściwych zachowań zmierzających do poprawy jakości przyrody. Pozytywny i odpowiedzialny stosunek do przyrody powinien stać się trwałym elementem systemu wartości kształtującym moralność człowieka. W trakcie warsztatów młodzież miała okazje poszerzenia wiedzy na tema
Rajd „Marzanna 2022”
W sobotnie przedpołudnie drużyna „Promyczki z Wierzbna” wzięła udział w rajdzie turystycznym „Marzanna 2022” organizowanym przez Oddział PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.
24 uczestników z klas 1-7 naszej szkoły, wraz z opiekunkami Genowefą Jurek i Lucyną Stasierską, przeszło trasę z Ostrowa don Przygodzić. W towarzystwie pięknej pogody i miłego przewodnika spacer z marzanną był bardzo przyjemny. Na miejscu, w ośrodku rekreacyjnym „Glinianki”, braliśmy udział w konkursach i zabawach; piekliśmy też kiełbaski i pianki w ognisku. Nasza marzanna zajęła II miejsce w konkursie; otrzymaliśmy nagrodę – piłkę do koszykówki, z czego bardzo się cieszymy.
Światowy Dzień Wody
Woda też ma swoje święto! Co roku, 22 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r. podczas konferencji Szczytu Ziemi w 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii i jest obchodzone corocznie począwszy od 1993 r. w związku z problemem zasobów świeżej wody na świecie. Światowy Dzień Wody ma na celu przypomnienie i podniesienie świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.
Światowy Tydzień Mózgu.
Mózg to perfekcyjne centrum dowodzenia. To bardzo wymagający narząd, a waży 1,5 kg. Ma on w sobie od 90 do 200 milionów neuronów, a więc komórek nerwowych, a każdy neuron jest połączony z innymi za pomocą 10-50 tysięcy połączeń. Ilość neuronów w naszym mózgu stale się zmienia. Mózg pracuje stale, nawet podczas snu. Odpowiada za nasze procesy wewnętrzne, ale też za to jak postrzegamy świat zewnętrzny. Od mózgu zależy czy jesteśmy spontaniczni, jak działa nasza wyobraźnia, które rzeczy zapamiętujemy, a które wyrzucamy z pamięci.
21 i 22 marca - powitanie wiosny i nie tylko...
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa. Osoby z tą chorobą, w 21 parze chromosomów – mają trzy chromosomy zamiast dwóch. „Dzień Kolorowej Skarpetki”, czyli założenie dwóch kolorowych skarpetek nie do pary symbolizuje niedopasowanie społeczne i genetyczne, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Na znak tolerancji i solidarności uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również włączyli się do akcji.
KANGUR 2022
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2022 odbył się 17 marca. Wzięło w nim udział 11 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie: ŻACZEK - klas II, MALUCH - kl. III i IV oraz BENIAMIN -kl. V. Każdy z uczestników otrzymał zabawkę logiczną „Zaplątany Kangurek”. Gratulujemy wszystkim, którzy zmierzyli się z niełatwymi zadaniami i życzymy im jak najlepszych miejsc.
JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O WOJNIE NA UKRAINIE.
Wszyscy jesteśmy zgodni, że trudnych tematów nie można unikać i zamiatać pod dywan. Trzeba stawiać im czoła i
dostosowując przekaz do wieku dziecka, do jego potencjału intelektualnego i możliwości poznawczych mówić i tłumaczyć trudną rzeczywistość. Ważne, aby nasz przekaz i nasze rozmowy były szczere i opierały się na prawdzie, nie na domysłach i własnych lękach.
„Szkolny Konkurs Piosenki Romantycznej”
W dniu 22 lutego, odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Piosenki Romantycznej dla wszystkich chętnych uczniów klas 1-8. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na dążenie do przyjaźni, zrozumienia, wsparcia, sukcesu. Ponadto, upowszechnienie inicjatyw twórczych oraz stworzenie możliwości prezentacji wokalnych umiejętności dzieci oraz wspomaganie rozwoju uzdolnień i talentów.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).
Orszak Trzech Króli
Po rocznej przerwie w Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami Wierzbna przeszedł Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego orszaku były słowa kolędy ,,Dzień dziś wesoły". W orszaku uczestniczyły dzieci i młodzież z naszej parafii. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne świadectwo swojej wiary.
Pochód św. Łucji
13 grudnia w naszej szkole odbył się - z udziałem uczniów klasy 2 i 3 - pochód świętej Łucji. Tradycja ta znana jest w krajach skandynawskich, a zwłaszcza w Szwecji. Tam uroczyście obchodzi się Dzień św. Łucji rozpoczynający radosny czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu dzieci w białych strojach: dziewczynki ze świecami i wieńcami na głowach, chłopcy z gwiazdkami, przemierzają ulice, częstując napotkanych ludzi pierniczkami i szafranowymi bułeczkami. Orszakowi przewodzi dziewczynka (św. Łucja) przybrana w wianek z płonącymi świecami. Światło ma rozproszyć złe moce oraz mrok najkrótszego dnia roku - "Na świętą Łuce noc się z dniem tłuce".