ZASADY OBOWIĄZUJĄCE UCZNIA
W TRAKCIE ZDALNEGONAUCZANIA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIERZBNIE
Efektywność edukacji w systemie zdalnym zależy przede wszystkim od dojrzałości, zaangażowania i odpowiedzialności samego ucznia.
- Wszystkich uczniów obowiązuje uczestnictwo w lekcjach na platformie Microsoft 365 Teams wskazanej przez Szkołę Podstawową w Wierzbnie.
- Uczeń powinien być w posiadaniu sprawnego komputera, kamerki i mikrofonu.
- W przypadku problemów technicznych ze sprzętem dopuszczone jest alternatywne urządzenie.
- W przypadku braku sprzętu lub braku jego sprawności konieczny jest niezwłoczny kontakt ucznia/rodzica z wychowawcą celem wypożyczenia sprzętu zastępczego bądź ustalenia innej formy edukacji zdalnej.
- Uczeń powinien punktualnie „logować się” na lekcjach według kalendarza zajęć.
- Uczeń jest zobowiązany do śledzenia toku lekcji i aktywnego uczestniczenia w niej oraz terminowego odsyłania zadań udostępnionych do wykonania.
- W przypadku problemów technicznych związanych z uczestnictwem w lekcjach zdalnych rodzice/prawni opiekunowie/uczniowie są zobowiązani do poinformowania wychowawcy.
- Ucznia obowiązują takie same zasady zachowania podczas lekcji zdalnych, jak w edukacji stacjonarnej.
- Każde odejście od komputera w trakcie lekcji powinno być zgłoszone nauczycielowi.
- Uczeń w stosunku do nauczyciela, koleżanek i kolegów zachowuje się etycznie.
- Wymagane jest wyciszenie telefonów komórkowych.
- Wymagane jest odebranie wiadomości od nauczyciela, w kanale ustalonym przez szkołę, w czasie nie dłuższym niż 24 godziny.
- Nieobecności na zdalnych zajęciach są usprawiedliwiane wg zasad określonych w statucie szkoły w trakcie zajęć w formie stacjonarnej.
- Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze prowadzone online przez pracowników szkoły przy użyciu komunikatorów, aplikacji, itp. nie mogą być w żaden sposób rejestrowane, jeśli nauczyciel nie wyraził na to pisemnej zgody;
- Zabronione jest rozpowszechnianie wizerunku oraz głosu nauczyciela i współuczestników zajęć bez i pisemnej zgody, zgodnie bowiem z art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z 2020 r. poz. 288):
„Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych; 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.”, zaś zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego: dobrami osobistymi człowieka, są zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.
- Zajęcia online prowadzone przez nauczycieli szkoły przeznaczone są tylko i wyłącznie dla uczniów szkoły i tylko uczniowie danej klasy zgodnie z planem lekcji klasy w konkretnych lekcjach mogą uczestniczyć. Obecność innych uczniów na zajęciach (z innej klasy w szkole) jest możliwa tylko za zgodą wychowawcy ucznia i nauczyciela prowadzącego dane zajęcia.
- Uczeń nie jest uprawniony do przekazania linków, danych dostępowych do zajęć online innym osobom.
- Przypominam, że naruszenie zasad związanych z naruszeniem wizerunku (w tym głosu) nauczyciela/ucznia bez jego zgody może skutkować zastosowaniem kar z katalogu kar przewidzianych w statucie szkoły.