Najmłodsi uczniowie świętują Dzień Kobiet
W poniedziałek 9 marca w klasach I-III Dzień Kobiet obchodzony był bardzo uroczyście. Chłopcy z klasy trzeciej przygotowali piękny, okazjonalny plakat. Przy nim zgromadziły się wszystkie dziewczyny, aby wspólnie świętować. Na początku chłopcy złożyli życzenia i wręczyli kwiaty swoim wychowawczyniom oraz koleżankom z klas. Następnie odbyły się konkursy, w których wiedzą i umiejętnościami popisywały się dziewczyny. Miłym akcentem były też lizaki dla wszystkich dzieci od pana sołtysa. Za przygotowanie niespodzianek dziękujemy niezastąpionym mamom dzieci z młodszych klas.
Karnawałowy „Balik przebierańców”
25.02.2020r. - w ostatnim dniu karnawału - w godz. od 16.00 do 18.00, odbył się w naszej szkole balik przebierańców. Uczestniczyły w nim dzieci z przedszkola oraz klas I-III pod opieką wychowawców. Na balu zjawiły się: wróżki, czarownice, policjanci, żaba, hrabina, strażak, supermeni i wiele innych ciekawych postaci. Zabawa przebiegała bardzo radośnie przy dźwiękach skocznej muzyki, nad którą czuwali starsi koledzy Jakub K. i Kacper K. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach i konkursach, za które otrzymywały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku!
G. Jurek, L.Stasierska i L.Niśkiewicz
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
23-25 marzec 2020
Głosi: ks.dr Adam Kraska
dyrektor Zespołu Szkół Technicznych
Diecezji Kaliskiej w Kaliszu
Poniedziałek 23 marzec
7.30 - Droga Krzyżowa dla klasy IV-VIII
8.00 - Msza św. dla klas IV-VIII
10.00 - Droga Krzyżowa dla przedszkolaków i klas I-III
10.30 - Msza św. dla przedszkolaków i klas I-IIII
Z wizytą u zastępcy burmistrza Gminy i Miasta Odolanów – pana Jana Prokopa
20 lutego Aleksandra Kruszyk i Hanna Marek wybrały się z wizytą do zastępcy włodarza gminy Odolanów – pana Jana Prokopa, aby przeprowadzić wywiad na temat gier i zabaw z dzieciństwa pana burmistrza.
Dziewczęta oraz ich koleżanki i koledzy z klas VI i VII są uczestnikami projektu „Młodzi w Akcji” - „Kronika sportowa. Jak wskrzesić dawne gry i zabawy”, w ramach którego zbierali informacje na temat gier i zabaw popularnych w naszym regionie w czasach młodości ich rodziców i dziadków. Do zadań każdego z nich należało przeprowadzenie wywiadu z dorosłym zamieszkującym okolice Odolanowa, opracowanie i graficzne przygotowanie karty gry, napisanie podania do sojusznika projektu oraz nagranie propozycji niektórych zabaw.
Dzień Bezpiecznego Internetu - DBI 2020 - "Działajmy Razem"
11 lutego 2020 roku w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Hasłem tegorocznego DBI było „Działajmy razem”. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane poprzez wykonanie różnorodnych zadań. Uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe: klasy I-III, V-VI i VII-VIII. Przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiał dotyczący bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Na zajęciach komputerowych w klasach I–VIII odbyły się pogadanki, burze mózgów, scenki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy w oparciu o scenariusze DBI. W klasach I – III wykorzystano materiały edukacyjne
„Spotkania z ciekawymi ludźmi”
Dnia 26. 02.2020r. gościem naszej szkoły była p. Anna Kołodziej. Tym razem uczniowie klas I-III poznali zawód optometrysty. Z dużą uwagą wysłuchali czym zajmuje się optometrysta, gdzie pracuje. Dowiedzieli się jakie mamy wady wzroku, jak zbudowane jest ludzkie oko i jak można je chronić. Z zaciekawieniem obejrzeli kasetkę z dużą ilością szkieł służących do badania. Najbardziej podobało im się, gdy sami mogli doświadczyć jak takie badanie wygląda. Obejrzeli też filmy na temat produkcji okularów: szkieł i opraw oraz zetknęli się z fachowym słownictwem. Niektórym dzieciom bardzo spodobał się ten zawód, dlatego już teraz będą pilnie uczyły się matematyki a w przyszłości fizyki – wiodących przedmiotów w tej dziedzinie. Dziękujemy Pani Ani za ciekawą lekcję i specjalne ściereczki do przecierania szkieł oraz cukiereczki.
G. Jurek
Wycieczka do Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp.
Środę, 26 lutego 2020 r., uczniowie klas V – VIII naszej szkoły wraz z opiekunami spędzili wesoło i pouczająco zwiedzając dwie ciekawe wystawy w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Zwiedzając pierwszą z nich, łączącą nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją, uczniowie odbyli spacer starymi ulicami Ostrowa. Zobaczyli witryny ówczesnych sklepów, zakład fryzjerski, ławki, latarnie, słup ogłoszeniowy z monitorem, na którym wyświetlane są stare plakaty. W zaaranżowanej na wnętrze dawnego kina Roma sali obejrzeli fragmenty unikatowych filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa ostrowianina Wacława Suszyckiego. Pobyt na ulicach dawnego Ostrowa zakończył się zwiedzaniem wnętrza Cafe Muzeum, urządzonym w stylu dawnej cukierni Belle Epoque (Szczęśliwa Epoka), gdzie uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych i oryginalne przedmioty m.
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)
Warszawa, 24.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Mistrzynie Gminy Odolanów w piłce siatkowej
W dwóch kategoriach wiekowych dziewczyny zwyciężyły podczas mistrzostw Gminy i Miasa Odolanów w piłce siatkowej. Zarówno drużyna dziewczyn z klas 4-6 wygrały jak i dziewczyny w kategorii klas 7-8 !!!
Drużyna dziewczyn z klas 4-6 w składzie:
Julita Kosik, Anita Zemska, Justyna Krowicka, Nikola Sieradzka, Weronika Nowacka, Agata Jurek, Klaudia Klimek, Hanna Marek, Monika Cierpka, Aleksandra Kruszyk, zwyciężyły mecz z drużyną Szkoły Podstawowej w Uciechowie
XI Rajd PTTK "Uroki Zimy"
Tegoroczny Rajd PTTK „Uroki Zimy” już za nami. Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń o możliwym deszczu i silnym wietrze, aż 16 śmiałków z klas: 1, 3, 5 i 6 oraz przedszkola stawiło się w niedzielny poranek na starcie przy Ostrowskim Oddziale PTTK. Przeszliśmy trasę o długości około 4 km. Po drodze pani przewodnik opowiadała ciekawe historie o Ostrowie Wielkopolskim i miejscach, które mijaliśmy (synagoga, żydowski kirkut, tablice pamiątkowe na różnych budynkach, stara lokomotywa, groby zasłużonych na cmentarzu). Metą była Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Batorego. Na miejscu zjedliśmy posiłek, zwiedziliśmy całą komendę i braliśmy udział w licznych konkursach (strzeleckim, wiedzy o Ostrowie i o policji). Nasz wynik to IV miejsce, które zostało nagrodzone dyplomem, pucharem i upominkami. Dostaliśmy również puchar i prezenty dla najmłodszej drużyny rajdu. Dziękujemy wsz
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego Dzień Języka Ojczystego Święto ustanowiono dla upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W Szkole Podstawowej w Wierzbnie już od rana trwały zabawy w grupach. Zmagania rozpoczęły klasy V-VII, następnie z niełatwymi zadaniami świetnie poradzili sobie uczniowie z klas I-III, a rozgrywki zakończyli najstarsi, czyli klasy VII-VIII. Wszyscy obecni tego dnia w szkole toczyli boje o miano mistrzów poprawności językowej. Uczestnicy układali na czas alfabet z polskimi znakami, szukali wyrazów zawierających wylosowane sylaby, grali w ortograficzne double oraz wybierali poprawne formy wyrazów w rozgrywkach międzyklasowych. Było głośno, wesoło i niezwykle poprawnie. Uczniowie doskonale bowiem wywiązali się z zadań, za co zostali nagro
"Klasa z empatią" - podsumowanie akcji
W ramach obchodów miesiąca świadomości mutyzmu wybiórczego- październik 2019, do akcji „Klasa z empatią” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego przystąpiły kl. 0, I, II, III, V i VI.
Zajęcia były bardzo przyjemne i pouczające. Uczniowie z przejęciem mówili o swoich lękach, obawach.
Bal przebierańców
20 lutego w przedszkolu w Wierzbnie odbył się karnawałowy balik przebierańców. Wszystkie dzieci były przebrane w ich wymarzone stroje. Przedszkolacy tańczyli, brali udział w konkursach, miło spędzili czas.
Poczta walentynkowa SU
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Walentynki dotarły do Polski dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a w południowej i zachodniej Europie obchodzono je już w średniowieczu. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym i prawdopodobnie poniósł za to karę śmierci.
Góra grosza
Podsumowanie akcji charytatywnej "Góra Grosza" w naszej szkole! Po zliczeniu wszystkich groszy przez uczniów w klasach oraz podsumowaniu Samorządu Uczniowskiego, w końcu wiemy kto wygrał konkurs międzyklasowy "Góra Grosza". Zwycięzcą została klasa 3, która zebrała największą sumę pieniędzy, czyli 117,04 zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia daje sumę: 14, 63 zł.
Półkolonie 2020 zima
W dniach 27.01.2020 do 31.01.2020 w Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbywały się Półkolonie zimowe. Dzieci uczestniczyły w spartakiadzie sportowej oraz zaprezentowałyswoje umiejętności indywidualne lub grupowe w konkursie „Mam talent”. Uczestnicypółkolonii spotkali się ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wlkp., którzyzaprezentowali „Mobilny symulator zagrożeń pożarowych” oraz z policjantem, któryprzeprowadził pogadankę dotyczącą bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, przypomniał również zasady bezpiecznego zachowania się podczas zimowisk. Gościliśmy wszkole Panią Małgorzatę Dambek, która przeprowadziła dla dzieci warsztaty plastyczne. Wspólnie z opiekunami koloniści udali się na wycieczki. W pierwszy dniu uczestniczyliśmyw zajęciach gastronomicznych dzięki uprzejmości właścicieli „Catering Wierzbno”, gdzie uczyliśmy się samodzielnego wypieku pizzy oraz własnoręcznie zd
„Koncert na 102”
22 stycznia w naszej szkole miało miejsce sympatyczne spotkanie z najdroższymi babciami i dziadkami. Uczniowie kl. I, II i III, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, przygotowali dla nich nie lada niespodziankę – „Koncert na 102”. Pokazali dziadkom swój talent aktorski wystawiając teatrzyk kukiełkowy „Kopciuszek” oraz przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Na koncercie zjawiły się również gwiazdy polskiej estrady, które specjalnie dla gości zaśpiewały kilka znanych hitów.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
23.01.2020 roku Witamy w naszym przedszkolu zaproszonych gości "Ukochane Babcie i Dziadków". Przedstawiamy " Jasełka" recytujemy wierszyki i śpiewamy piosenki dla naszych seniorów. Składamy życzenia i wręczamy upominki: igielniki dla Babć i serduszka dla dziadków. Wspólne biesiadowanie przy słodkim poczęstunku, okazywanie radości z kontaktów z dziadkami,docenianie ich wpływu na wychowanie wnucząt.
Orszak Trzech Króli w Wierzbnie
,,Cuda,cuda ogłaszają" - słowa zaczerpnięte z kolędy ,,Dzisiaj w Betlejem" stały się hasłem przewodnim Orszaku Trzech Króli AD 2020. Barwny Orszak przeszedł ulicami Wierzbna. W Orszaku licznie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, podążając do stajenki, aby pokłonić się Jezusowi.
5
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
17 grudnia w Szkole Podstawowej w Nabyszycach odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W Konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Zespół z Wierzbna zajął I miejsce w kategorii uczniów klas I-III. Lena Krupka otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej klas I-III jako solistka. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Życzymy rozwoju talentów muzycznych oraz kolejnych sukcesów.